Parlament Europejski przyjął sprawozdanie europosła PiS Bogdana Rzońcy nt. pomocy technicznej dla Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji

  

Strasburg, 18 września 2019

W Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie głosowali dziś nad sprawozdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości, Bogdana Rzońcy dotyczącym pomocy technicznej dla Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Fundusz ten utworzono w celu udzielenia dodatkowego wsparcia pracownikom dotkniętym konsekwencjami poważnych zmian w strukturze światowego handlu. Kwota przewidziana na ten cel w wieloletnich ramach finansowych na lata 2014−2020 na każdy rok może osiągnąć nawet 150 mln euro.

W sprawozdaniu autorstwa polskiego europosła wyrażono zgodę na uruchomienie z funduszu kwoty 610 tysięcy euro na pokrycie pomocy technicznej, której celem jest finansowanie monitorowania, gromadzenia danych i informowania, tworzenie interfejsu bazy wiedzy oraz doradzanie państwom członkowskim w zakresie wykorzystywania i oceny EFG oraz działań następczych.

"W gospodarce zdarzają się sytuacje wynikające z procesów globalizacyjnych, które powodują, że upadają firmy, pracownicy tracą pracę i trudno doszukiwać się winy po stronie przedsiębiorcy i pracowników" – mówił Bogdan Rzońca. "Poprzez ten Fundusz możemy im pomóc w   znalezieniu pracy, czy w podniesieniu kwalifikacji lub rozpoczęciu działalności gospodarczej" – dodał.

Autor sprawozdania podkreślał, że jego działania w komisji budżetowej PE umożliwiły zwiększenie nakładów finansowych na rzecz usprawnienia funduszu globalizacji. "Dzięki temu szybciej będzie można dotrzeć z pomocą do poszkodowanych osób" – mówił europoseł PiS.

Sprawozdanie zostało przyjęte większością 580 głosów.

 

Źródło: Biuro Prasowe Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów; Delegacja Prawa i Sprawiedliwości

Nie można wczytać ostatniego tweet'u...