Obchody 100. rocznicy śmierci pułkownika Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

W dniu 7 marca br.  poseł Bogdan Rzońca uczestniczył w uroczystościach setnej rocznicy śmierci pułkownika Leopolda- Lisa Kuli w Rzeszowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem JE Ks. Bp Jana Wątroby – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w Kościele Farnym w Rzeszowie.
Główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem bohatera. Ważnym punktem było przyrzeczenie ponad 450 dziewcząt i chłopców Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Pod pomnikiem miała również miejsce salwa honorowa, defilada strzelców, pokaz musztry oraz wręczenie honorowych odznaczeń.

Pułkownik Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta.
W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa, w wieku 16 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim "Lis". Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną
i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 6 marca 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Leopold "Lis" Kula został ciężko ranny. Zmarł 7 marca w wieku 23 lat. Ciało bohatera przewieziono do Warszawy. Centralne uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Wojska Polskiego na Placu Saskim w Warszawie.

Nie można wczytać ostatniego tweet'u...